Articles

Wątroba i jej zadania

In Uncategorized on Wrzesień 1, 2012 by curator2010 Otagowane: , , ,

 

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów wewnętrznych w ciele ludzkim. Bez wątroby nie sposób żyć. Z tej przyczyny warto o nią troszczyć i nie popełniać błędów dietetycznych, które mogą jej zaszkodzić. Gdyż wątroba jest tylko jedna.

Schowana jest pod przeponą, w większości w prawym podżebrzu, ale zajmuje również częściowo lewe podżebrze i nadbrzusze. Graniczy z przeponą, jelitami i żołądkiem. Zasadniczo zdrowa, niepowiększona wątroba powinna być skryta pod poziomem żeber i nie powinna wystawać. Jest częścią układu pokarmowego.

Zwyczajowo w strukturze wątroby wyróżnia się 4 płaty: prawy, lewy, czworoboczny i ogoniasty. Lecz współcześnie anatomia i medycyna odchodzą od tego rozbicia, bo przesadnie banalizuje on realną strukturę wątroby, w której można wyróżnić większą liczbę segmentów.

Funkcje wątroby są wyjątkowo liczne i ważne. Generalnie odpowiada za: syntezę, metabolizm, detoksykację, filtrację i magazynowanie. Przefiltrowuje krew, poprzez odsączanie toksyn w niej krążących (przede wszystkim alkoholu, substancji znajdujących się w niektórych środkach farmaceutycznych oraz amoniaku. Też stabilizuje poziom glukozy we krwi. Co istotne wątroba pełni także funkcję termiczną w organizmie. Otóż przepływająca przez ten organ krew zyskuje 1 stopień temperatury.

Wątroba ma znaczne możliwości regeneracyjne. Jednak nie są one nieograniczone. Nazbyt duży ubytek tkanki wątroby nie pozwala na jej samoistną odbudowę i prowadzi w efekcie do marskości wątroby.

Spośród wielu schorzeń, na jakie może zapaść interesujący nas narząd, należy na pierwszym miejscu wymienić żółtaczkę. W obecnych czasach choroba ta jest stopniowo, przynajmniej w niektórych swoich odmianach, eliminowana poprzez popularyzację szczepionek. Bardzo istotą przyczyną kłopotów z wątrobą jest nadużywanie alkoholu. Wieloletni alkoholizm prowadzi do śmiertelnie niebezpiecznej marskości wątroby.

Powiększona wątroba oraz ból pod prawym żebrem to objawy, które powinny zawsze niepokoić. W sytuacji ich wystąpienia należy zgłosić się do specjalisty, bo mogą zwiastować kłopoty z wątrobą.

Wątroba jest niezwykle ważnym organem, o który należy szczególnie troszczyć. Przede wszystkim nie powinno się nadużywać tłuszczu i alkoholu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: