Articles

Uciążliwy kaszel

In Uncategorized on Sierpień 12, 2012 by curator2010 Otagowane: , , , , ,

Przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli i wiele innych schorzeń wiąże się kaszlem. Czym jest ten objaw? To reakcja odruchowa na drażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. W efekcie mamy do czynienia z gwałtownym skurczem ścian klatki piersiowej, w szczególności mięśni wydechowych i oskrzeli z nagłym wyrzucaniem powietrza z płuc i dróg oddechowych.

 

Jest kilka typów kaszlu. Zasadniczo możemy mówić o dwóch rodzajach kaszlu: suchy i mokry. Kaszel suchy towarzyszy najczęściej takim chorobom jak wirusowe zakażenia górnych dróg oddechowych, ale także zapaleniu krtani oraz tchawicy, z tym że w odniesieniu do tych chorób mówi się o tzw. kaszlu szczekającym, który wzmaga się w pozycji leżącej i przy rozgrzaniu.

 

kaszel mokry wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych. Towarzyszy infekcjom bakteryjnym dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, lecz może oznajmiać o gruźlicy, chorobie nowotworowej albo alergii. W przypadku kaszlu mokrego podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej powoduje gromadząca się wydzielina ropna. Zaś nawracający miesiącami poranny kaszel z odkrztuszaniem może świadczyć o astmie, w przypadku wieloletnich palaczy może być spowodowany POCHP. Kaszel może także być spowodowany mechanicznym uszkodzeniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych.

 

Kaszel jest uciążliwym objawem, który można skutecznie ograniczać przy pomocy syropów na kaszel. Natomiast w przypadku kaszlu z odkrztuszaniem szczególnie w przypadku takich chorób jak zapalenie oskrzeli kaszel jest pożądany, gdyż sprzyja usuwaniu z organizmu wydzieliny ropnej przez co łagodzi przebieg choroby, dlatego też stosuje się w takim przypadku leki wykrztuśne.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: