Articles

Tajemnicze zwyrodnienie czyli ganglion

In Uncategorized on Sierpień 4, 2012 by curator2010 Otagowane: , , , , ,

Stawy i ścięgna to nad wyraz delikatne i złożone struktury ciała ludzkiego, łączące kości i umożliwiające mechanikę poruszania się i chwytania. Są podatne na częste urazy. Mogą także ulegać wielu przypadłościom. Jedną z tego typu chorób jest torbiel galaretowata, czyli z języka łacińskiego ganglion.

Czym jest to schorzenie? Naukowo określając można rzec, iż jest to „pseudotorbiel łącznotkankowa występująca w okolicach torebek stawowych i ścięgien”. To patologiczna zmiana okolic stawu lub ścięgna, polegająca na wystąpieniu jamy w ciele, która zapełnia się płynną lub galaretowatą treścią. Najczęściej pojawia się w okolicach nadgarstka, stopy lub stawu kolanowego.

Jak wyżej przedstawiony ganglion to odmiana nowotworu łagodnego, niezłośliwego.  Jednakże występuje ryzyko przeobrażenia się tego dolegliwości w nowotwór złośliwy. W celu określenia charakterystyki zmian (złośliwe czy nie) przeprowadza się badanie nazywane biopsją, które polega na pobraniu do analizy laboratoryjnej fragmentu badanej zmienionej tkanki.

Ganglion jest leczony na kilka różnych metod. Metoda pierwsza polega na chirurgicznym usunięciu torbieli. Inna metoda to ucisk zmiany w celu jej ustąpienia. Możliwe jest także zrobinie punkcji i odessania wypełnienia torbieli. Po zabiegu unieruchamia się staw, by zniwelować do minimum ryzyko nawrotu schorzenia.

Leczenie zwyrodnienia, jakim jest ganglion jest prowadzone przez lekarza specjalistę, jakim jest ortopeda. W bardziej złożonych przypadkach może być nieodzowne wsparcie chirurga jak również onkologa.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: