Articles

Niezbadana choroba – toczeń

In Uncategorized on Lipiec 7, 2012 by curator2010 Otagowane: , , ,

Toczeń to choroba autoimmunologiczna, czyli taka w której własny układ immunologiczny występuje przeciwko naszemu organizmowi.  Choroba ta jest mocno tajemnicza, do dnia dzisiejszego niezbyt dokładnie poznana i zbadana przez dzisiejszą medycynę. Często używa się na nazwanie tej jednostki chorobowej terminu toczeń rumieniowaty. Nazwa ta jest podyktowana występowaniem, jako przejawu tej choroby charakterystycznego rumienia – czyli niepomijalnego zarumienienia – na twarzy chorego. Znamię to przypomina nieco w wyglądzie czerwonego motyla z rozpostartymi skrzydłami.

Dolegliwość ta polega na do końca nie wyjaśnionym ataku układu odpornościowego na rozmaite organy w ciele. Powoduje to wielonarządowy stan zapalny.

Rozpoznania schorzenia dokonuje się przy pomocy wielonarządowych badań RTG i USG oraz analizy krwi, dzięki którym można uzyskać informacje o stanach zapalnych w różnych organach, które mogą być zinterpretowane jako objawy tocznia.

Omawiane schorzenie dotyczy przede wszystkim kobiet, szczególnie w młodym (ale powyżej 15 lat) wieku. Lecz nie jest tak, iż jest to schorzenie tylko damskie. Na toczeń zapadają również mężczyźni. Statystyczną częstotliwość można określić w ten sposób, że panie w wieku 15-55 lat zapadają na tę chorobę dziesięciokrotnie częściej na toczeń niż panowie w podobnym wieku.

Leczenie tocznia nie jest proste. Stosuje się zasadniczo terapię objawową. Pacjentowi (najczęściej pacjentce) choremu na toczeń podaje się leki immunosupresyjne, ale też przeciwmalaryczne. Zaleca się w przebiegu choroby, żeby go złagodzić zwiększenie spożycia kwasów omega-3 wielonienasyconych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: