Articles

Adopcja dziecka – wiadomości ogólne o przysposobieniu

In Uncategorized on Czerwiec 23, 2012 by curator2010 Otagowane: , , , , ,

 

Znaczna część dzieci jest bez opieki rodziców. Jest to spowodowane kilkoma przyczynami. Po pierwsze część rodziców porzuca swoje pociechy, przede wszystkim krótko po urodzinach, bo nie ma zamiaru lub nie może się nimi opiekować i ich wychowywać. Ponadto władze państwowe niektórym rodzicom, jacy nadużywają własnej władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują własne rodzicielskie obowiązki, szczególnie przez stosowanie w stosunku do własnych dzieci przemocy lub pozostawianie ich bez opieki, zabiera prawa rodzicielskie. W końcu, niektóre dzieci są bez opieki rodziców, bo ci mogą umrzeć z powodu choroby lub zginąć w nagłym wypadku, wcześniej niż dziecko osiągnie pełnoletność.

Z drugiej strony spora część par nie może mieć dzieci. Niepłodność jest coraz częstszym zjawiskiem w uprzemysłowionych społeczeństwach zachodnich, stając się plagą cywilizacyjną. Takie małżeństwa często starają się o potomstwo, też uciekając się do osiągnięć współczesnej nauki. Jednak jeżeli nie chcą, choćby z przyczyn moralnych stosować in vitro, albo w wypadku, kiedy i ta metoda nie kończy się powodzeniem, możliwość spełnienia się jako rodzic i obdarzenia miłością pociechy stwarza adopcja dziecka, czyli przyjęcie do rodziny i roztoczenie władzą i opieką rodzicielską dziecka będącego (zasadniczo) bez władzy rodzicielskiej, które nie jest własnym dzieckiem biologicznym.

Adopcja dziecka, inaczej przysposobienie (tego terminu używa się w polskim prawie rodzinnym), to formalna forma przyjęcia do rodziny dziecka obcego, stwarzająca więź prawną zbliżoną do pokrewieństwa.  Jest to instytucja znana od stuleci, stosowana przede wszystkim w antycznym imperium rzymskim.

Obecnie w Polsce przysposobić dziecko można tylko, kiedy jest małoletnie, czyli takie które nie ukończyło 18 lat ani nie wstąpiło w związek małżeński. Jeśli przysposabiany skończył 13 lat, niezbędna jest jego zgoda na adopcję.

Wymaganą i najistotniejszą przesłanką, aby w ogóle adopcja dziecka była możliwa jest uwzględnienie jego dobra.

Jak adoptować dziecko?

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: