Articles

Andropauza – czy w ogóle coś tego typu jest i jakie ma objawy

In Uncategorized on Maj 23, 2012 by curator2010 Otagowane: , , , , , ,

Czy mężczyźni przechodzą odpowiednik klimakterium u kobiet? Odpowiedź na tę kwestię nie jest jednoznaczna i mogłaby brzmieć: i tak i nie. Nie można mówić o takim samym odpowiednim okresie w życiu mężczyzn, jak u kobiet. Jednakże funkcjonuje kategoria medyczna andropauzy, jako okresu biologicznego w życiu mężczyzny, która jest w pewnym zakresie przyrównywana do klimakterium u pań.

Andropauza to okres w życiu mężczyzny bezpośrednio poprzedzający wejście w okres starości. Ma miejsce najczęściej po 50 roku życia. Jednak jest to termin kontrowersyjny, negowany przez część środowisk medycznych, a to z tej to przyczyny, iż jest to nazbyt prosta analogia z okresu charakterystycznego u kobiet, jakim jest klimakterium. W przypadku panów nie ma miejsca trwałego wstrzymania funkcji hormonalnych i rozrodczych organów płciowych, jak ma to miejsce w przypadku kobiet.

Przyjmijmy jednak na potrzeby niniejszego tekstu, iż te kontrowersje nie istnieją i przedstawmy szczególne cechy okresu, określanego jako andropauza właśnie. Objawy andropauzy dzielą się na fizykalne, psychologiczne, naczynioruchowe, seksualne. Wśród tych pierwszych można wymienić przede wszystkim: dolegliwości bólowe, nadciśnienie tętnicze, zmniejszenie masy mięśniowej, ogólne osłabienie oraz zaburzenia snu i łaknienia.  Wśród objawów psychicznych można wymienić: kłopoty z pamięcią i koncentracją oraz podwyższoną drażliwość. Objawy naczynioruchowe to przede wszystkim: zwiększona potliwość, uderzenia gorąca i palpitacje serca. Objawy seksualne charakteryzują się kłopotami z erekcją, spadkiem pożądania i podniecenia seksualnego.

Andropauza różni się tym od klimakterium, iż spadek stężenia hormonów płciowych, funkcji seksualnych i prokreacyjnych następuje stopniowo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: