Articles

Zespół Reitera – objawy i leczenie

In Uncategorized on Maj 10, 2012 by curator2010 Otagowane: , , , ,

Zespół Reitera, także mianowane jako reaktywne zapalenie stawów, to zespół objawów będący szczególnie skutkiem ubocznym uprzedniego stanu zapalnego. Szczególnie jest to powikłanie zapalenia cewki moczowej lub jelit.

Kompleks opisał niemiecki lekarz Hans Reiter. Od jego nazwiska pochodzi, co oczywiste, nazwa tego zespołu objawów.

Zespół Reitera jako zespół objawów przede wszystkim obejmuje zapalenie spojówek lub tęczówki, zapalenie cewki moczowej i w szczególności wspomniane wyżej zapalenie stawów. Jest to zazwyczaj stan zapalny kilku stawów, w szczególności stawów dolnych kończyn. Najczęściej jest to rodzaj zapalenia, jaki identyfikuje się jako „wędrujące”.

Jak rozpoznać opisywane schorzenie? Zespół Reitera objawy ma określone. W szczególności jednoczesne zapalenie cewki moczowej, spojówek lub tęczówki i zapalenie stawów wskazuje się jako najważniejsze z obszaru zespół Reitera objawy. Lecz to nie jedyne wśród objawów reaktywnego zapalenia stawów. Jako jeden z najczęstszych wśród nich wskazuje się białkomocz.

Zespół Reitera przyczyny ma nie do końca zbadane. Naturalnie pośrednimi są najczęściej wymieniane wyżej uprzednie stany zapalne: zapalenie cewki moczowej lub jelit. Jako rzadszą przyczynę pośrednią wskazuje się powikłaną czerwonkę bakteryjną, zwłaszcza jeśli nie była ona lub była źle leczona. Trudniej jest ustalić bezpośrednie zespół Reitera przyczyny. Często wskazuje się, iż zespół Reitera może być rezultatem posiadania antygenu HLA-B27.

Wartym uwagi problemem jest zespół Reitera leczenie. Jako podstawe stosowane jest leczenie farmakologiczne. Choremu aplikuje się spore dawki niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ponadto wskazane jest zespół Reitera leczenie wspomagające. Polega ono na przeprowadzaniu odpowiednich ćwiczeń, fizjoterapii i rehabilitacji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: