Articles

Uciążliwy kaszel

In Uncategorized on Kwiecień 22, 2012 by curator2010 Otagowane: , , , , ,

Przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli i wiele innych dolegliwości zdrowotnej łączy się z kaszlem. Czym jest ten objaw? To odruchowa reakcja na drażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. W rezultacie mamy do czynienia z gwałtownym skurczem ścian klatki piersiowej, przede wszystkim mięśni wydechowych i oskrzeli z gwałtownym wyrzucaniem powietrza z płuc i dróg oddechowych.

 

Jest kilka typów kaszlu. Generalnie możemy mówić o dwóch rodzajach kaszlu: suchy i mokry. Kaszel suchy towarzyszy najczęściej takim dolegliwościom jak wirusowe zakażenia górnych dróg oddechowych, ale także zapaleniu krtani oraz tchawicy, jednakże w odniesieniu do tych infekcji mówi się o tzw. kaszlu szczekającym, który wzmaga się w pozycji leżącej i przy rozgrzaniu.

 

Mokry kaszel jest związany z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych. Towarzyszy infekcjom bakteryjnym dróg oddechowych (jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, ale może oznajmiać o gruźlicy, chorobie nowotworowej albo alergii. W przypadku kaszlu mokrego drażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej powoduje zalegająca wydzielina śluzowa. Natomiast nawracający miesiącami poranny mokry kaszel może świadczyć o astmie, w przypadku nałogowych palaczy może oznaczać POCHP. Kaszel również może mieć przyczynę w mechanicznym uszkodzeniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych.

 

Kaszel jest uciążliwym objawem, który można skutecznie ograniczać przy pomocy syropów przeciwkaszlowych. Jednakże w przypadku kaszlu z odkrztuszaniem szczególnie w przypadku takich chorób jak zapalenie oskrzeli kaszel jest pożądany, gdyż sprzyja usuwaniu z organizmu wydzieliny śluzowej przez co łagodzi przebieg choroby, dlatego też stosuje się w takim przypadku leki wykrztuśne.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: