Articles

Nowe zwolnienie lekarskie od kwietnia 2012 r.

In Uncategorized on Marzec 30, 2012 by curator2010 Otagowane: , , , , , ,

Zwolnienie lekarskie to niezwykle istotny i potrzebny dokument. Bez znaczenia, czy jesteśmy zatrudnieni na etacie, na umowie cywilnej czy też prowadzimy własną działalność gospodarczą, zdarza nam się przecież chorować. Wówczas winniśmy się wybrać do lekarza, który w razie potrzeby wystawi nam zwolnienie lekarskie, popularnie nazywane l4, które udowodni naszą niezdolność do pracy, w ustalonym w nim okresie i umożliwi otrzymywanie świadczeń za czas niezdolności do pracy: od zakładu pracy albo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od kwietnia 2012 r. będzie obowiązywać nowy druk zwolnienia lekarskiego. Zmianę tę ustanawia nowelizacja rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej regulującego m. in. zaświadczenia lekarskie z 13 stycznia 2012 r. Rozporządzenie to określa urzędowy formularz zwolnienia lekarskiego, czyli ZUS ZLA; a także ZUS ZLA / K (zaświadczenie lekarskie wydane w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS). Właśnie od kwietnia zaczną obowiązywać nowe wzory tych dwóch druków.

Nowe zwolnienie lekarskie będzie mieć okienko na PESEL pacjenta, a nie będzie, jak to było dotychczas posiadać miejsca na NIP. Zmiana uzasadniona jest potrzebą dostosowania wzorów zaświadczeń lekarskich do nowych reguł ewidencji ubezpieczonych.

Każdy lekarz musi posiadać wzór zwolnienia lekarskiego, zgodny z właściwym rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej, w którym wypełnia właściwe rubryki. Ważne, by zwolnienie lekarskie było wypełniane na aktualnym formularzu, ponieważ wypisanie go na formularzu nieaktualnym spowoduje, iż taki dokument jest nieważny i nie można będzie na podstawie takiej „podróbki” otrzymać jakichkolwiek świadczeń, czy to z zakładu pracy, czy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Chociaż od kwietnia będziemy mieli nowe l4, to nie zastąpi ono automatycznie i od razu dotychczasowych formularzy. Dotychczasowe formularze będą ważne, obowiązujące i będą funkcjonować w obiegu aż do wyczerpania zapasów, jednakże nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: