Articles

Sok trzustkowy

In enzymy, trzustka, Uncategorized on Lipiec 21, 2010 by curator2010 Otagowane: , ,

Najważniejszy enzym trawiący białka to trypsyna. Ponadto sok trzustkowy zawiera enzymy lipolityczne, czyli trawiące tłuszcze (przede wszystkim lipazę trzustkową, fosfolipazę A i B oraz esterazy), enzymy glikolityczne, czyli trawiące cukry (alfa amylaza) oraz rybonukleazę i dezoksyrybonukleazę – rozkładające kwasy nukleinowe. Upośledzenie funkcji zewnątrzwydzielniczej trzustki obserwuje się dopiero po uszkodzeniu około 90% miąższu.
Sok trzustkowy uchodzi do dwunastnicy przewodem trzustkowym, łączącym się z  przewodem żółciowym, którym transportowane są produkty wątroby i pęcherzyka żółciowego. Enzymy wydzielane są w formie nieczynnej. W jelicie cienkim są aktywowane i tam wykonują swoją pracę. Wydzielanie soku trzustkowego w czasie posiłku stymulują hormony jelitowe.
Funkcje wewnątrzwydzielniczą, czyli produkcję i wydzielanie do krwi hormonów, pełnią komórki zgrupowane w niewielkich skupiskach zwanych wyspami Langerhansa. Wyspy te są rozrzucone w całym narządzie, jest ich około miliona, a ich łączna masa stanowi zaledwie 2% masy całego gruczołu. W obrębie wysp Langerhansa wyróżniono 3 rodzaje komórek: Alfa, Beta, i Delta. W komórkach Alfa wytwarzany jest glukagon, w komórkach Beta – insulina, w Delta – somatostatyna.
Hormony produkowane przez trzustkę odgrywają ważną rolę w procesie przemiany materii. Działanie insuliny i glukagonu pomaga w utrzymaniu stałego poziomu glukozy we krwi. Glukagon kontroluje też przemianę tłuszczów, cukrów i białek. Powoduje rozpad glikogenu i uwolnienie glukozy z zapasów w wątrobie, rozpad tłuszczów (czyli lipolizę) w tkance tłuszczowej i wątrobie. Somatostatyna hamuje wydzielanie insuliny i glukagonu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: